Blog > Komentarze do wpisu

Kasza jaglana z burakiem

_IGP7458

Podobno nie ważne jak się zaczyna, ale istotne jest jak się kończy. Ja w nowy rok weszłam z impetem, czego świadectwem jest dzisiejszy dzień. Od rana mnie zaskakiwał. Na szczęście pozytywnie. Igła wagi zdrowia w końcu zaczęła przechylać się w kierunku szali normalności, a również zawodowo od początku roku rynek pracy zaczął mnie zaskakiwać, dając coraz to nowe wyzwania. Jak więc mogłam świętować to pasmo zmian na lepsze i małych sukcesów? Nie, moi drodzy, tym razem nie szampanem, ale... SAŁATKĄ Z BURAKA!

Tak, ten co mnie zna choć trochę (lub zdarzało mu się śledzić mojego bloga) dobrze wie, czym zawsze można polepszyć mi humor. To czerwonorubinowe warzywo zawsze wywołuje na mojej twarzy uśmiech, a w oczach- proszący o dokładkę wzrok, prawie jak u Kota ze Shreka.

Znałam takich, co mawiali, że snickers w smaku jest lepszy niż seks (proszę, nie każcie mi komentować doznań erotycznych moich przyjaciół). Cóż... jeżeli już naprawdę miałabym odnaleźć swojego snickersa w jakimkolwiek produkcie, to byłby to zapewne burak (przynajmniej na razie jestem skłonna oficjalnie stwierdzić, że nigdy mi się nie znudzi). Może i jest to słodkie warzywa, ale przynajmniej trochę zdrowsze niż połączenie czekolady, orzechów i karmelu z nasyconymi kwasami tłuszczowymi i masą chemicznych dodatków!

Zatem- afrodyzjak czy nie, rozkoszujcie się moją propozycją na dzisiejszy lunch, przekąskę czy kolację!

_IGP74532

Potrzebujemy:

2-3 garście rukoli

30-40g kaszy jaglanej

30g fety

50 g buraka

trochę oliwy i przypraw

 

Kaszę jaglaną gotujemy w gorącej wodzie, do osiągnięcia optymalnej miękkości

Buraka gotujemy i (ostudzonego) ścieramy na tarce

Na dno miski rozszarpujemy trochę rukoli (tzn. rwiemy na mniejsze części, żeby było wygodniej jeść- nie wiem jak wy, ale ja nienawidzę, gdy sałata lodowa ma zbyt wielkie kawałki i jedzenie takowej nie należy do najbardziej eleganckich widoków świata)

Na rukolę wylewamy trochę oliwy i dodajemy przyprawy, sałatę mieszamy dokładnie

Fetę szarpiemy w małe kawałki, dodajemy do sałaty

Dodajemy też ugotowaną kaszę i wiórki buraka. Całość mieszamy i ewentualnie jeszcze przyprawiamy

Podajemy, pakujemy lub jemy prosto z półmiska

Smacznego!

 _IGP74733

_IGP7464 

 

 

 

piątek, 08 stycznia 2016, dietoholic

Polecane wpisy

Durszlak.pl Top Blogi Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów
JemyZdrowo.pl